Saturday, October 18, 2014

Going through changes


Prva ploča Sabbatha koju sam posjedovao. Osim što sam inače jaaaaako volio Ozzyja, uživao u Billovim bubnjevima, a svaki Tonyjev rif i solažu znao u najsitnije detalje, ova ploča - to jest njen omot - ima posebnu epizodnu ulogu. Ovu Ozzyjevu sliku sam debelim crnim markerom precrtao na bijelu majicu, koja je naravno postala omiljeni odjevni predmet sve dok se marker nije isprao.



Changes

Tomorrow's Dream

Snowblind

Saturday, September 27, 2014

Chinatown's Black Rose

Thin Lizzy je jedna od svega nekoliko grupa koje su bile među prvima koje sam slušao na samom početku svoje rokerske karijere, a još uvijek su mi među najdražim grupama.

Počelo se sa ovim albumima:


Kao i većina ploča iz te najranije faze, posudio sam ih od dajdže. Nisam siguran jesam li ih donio istovremeno, ili je neka bila "prva". (Možda je čak Chinatown prvo došla kao kaseta, a nešto kasnije kao ploča.) U svakom slučaju, bila je to ljubav na prvo slušanje. Lynottov glas mi je sjeo na prvu i - za razliku od mnogih drugih - nikad mi nije postao mrzak. Naprotiv.

Ono po čemu još pamtim ove dvije ploče su njihovi omoti. Pošto sam se u toba bavio crtanjem, a naročito nekoliko godina kasnije, obje ove slike sam vjerno precrtao. Black Rose još uvijek visi negdje u nekom prastarom staklenom okviru, a Chinatown se izgubila bez traga, kao i mnogi drugi crteži iz tog vremena. Prijatelj koji se amaterski bavio slikanjem rekao mi je da nisam normalan kad je vidio koliko sam vremena i truda uložio na crtanje zmajeve ljušture.

Ove su mi najlakše legle:

With Love

Sarah

Black Rose

Sugar Blues

Didn't I

Najbolju stranu benda sam otkrio nešto kasnije.

Monday, June 23, 2014

That icy breath


Prvi susret sa Eloy imao sam na dvije kasete. O onoj prvoj (crvenoj) bit će posebna priča, a ova druga je bila siva. Eloy - to je bilo sve što je pisalo. Kad sam upotpunio njihovu kolekciju, otkrio sam da su na njoj bile probrane stvari sa albuma Time To Run i Performance. Naravno, tad nisam imao pojma. Međutim, imao sam dovoljno sluha da primijetim da jedna pjesma definitivno odudara od ostalog materijala.
Par godina kasnije, kupili smo video kasetu sa koncertom Alice Coopera, a onda je uslijedio šok:

Steven

Boys Are Back In Town


Ovu smo kasetu Čičak i ja kupili u Robnoj kući Domaćinstvo - poznatijoj kao Elma - koja je tada nudila pristojan izbor kvalitetne muzike.
Mislim da mi je to bilo prvo slušanje Whiskey in the Jar i The Rocker, koje su nas naravno razvalile. Međutim, na početku baš te A strane čuo se vrlo glasan, iritantan šum koji je trajao nekoliko minuta. Pokušali smo reklamirati kasetu i zamijeniti je, ali se ispostavilo da su i druge kasete imale isti problem.

Whiskey In The Jar

The Rocker

Back In The Saddle


Ova ploča je bila sva iskrivljena, ali je svirala bez problema. Inače, moj prvi susret sa Aerosmithom. Nisam bio baš naročito oduševljen. Ni tada, a pogotovo ne nakon sazrijevanja u muzičkim ukusima.

Back In The Saddle Again

Naravno, ova se isticala:

Dream On

Saturday, April 19, 2014

Born To Be A Steppenwolf

(nastavak teme Greatest Disappointments)

Još jedna od američkih grupa od koje se puno više očekivalo (je li baš slučajno što se ovo često dešava baš američkim grupama?!) nakon kupljene prve kasete - Best of ili Greatest Hits ili nešto u tom fazonu. Onih desetak (probranih) hitova zvučalo je vrlo prijatno, simpatično i, ako ništa drugo, obećavajuće. Ako su najveći hitovi (A1) tako dobri, onda ostale stvari na ploči moraju biti bolje, bar većina. Ipak, kupljena mp3 kolekcija je jedna u nizu promašenih investicija. Teško da bi se moglo nešto bolje probrati za neki drugi Best of.


Born To Be Wild

The Pusher

Magic Carpet Ride

Rock Me

Saturday, March 22, 2014

Balkane moj

Teško da se bilo gdje u svijetu može naći grupa koja zvuči tako iskreno, tako dobrodušno, tako jednostavno i napaćeno kao Balkan. Uvijek sam imao utisak da sam proživio sve ono što su odpjevali u svojim pjesmama, od memljivih soba do ubogog oca radnika, marmeladu, tvrde medenjake...

Definitivno među najdražim bendovima.

Kolonisti

Moje bogatstvo

Trideset peta-šesta

Slepe snage

Detinjstvo

Subotom se Sava u Dunav uliva

Duga noć

10 kg neto


Friday, March 21, 2014

Live trauma

Zadnjih godina nisam baš ljubitelj živih albuma. Vjerovatno je i to jedna od posljedica izloženosti beskrajnom moru dostupne muzike, što slušanje živih albuma čini zahtjevnim poduhvatom. Beskrajne improvizacije, solo na bubnjevima, basovima, vokali koji ne mogu na bini iznijeti ono što su u studiju izveli i snimili iz 26 pokušaja, nisu više my cup of tea. Nema se vremena ni za preslušavanje obimnih diskografija nagomilanih na hard disku, a kamoli za pomno praćenje improvizacija na temu.

U davnoprošlo vrijeme, pak, sve kasete i ploče slušane su bezbroj puta, a čini mi se da su one žive slušane najviše. Evo nekoliko primjeraka kojih se trenutno sjećam da su preslušavani milion puta i svaka nota zapamćena.


Olujni mornar

Oni što dolaze za nama


The Way Of The World

F.U.B.B.


I And I


Daytime

Expectation

For No One

Mocking Bird

Prvi dio

Drugi dio


Have You Ever Loved A Woman

Rambling On My Mind


Red House


No Lullaby

Thick As A Brick


Kokoška

Ajde sonce zajde


Powderfinger & Cinnamon Girl

Like A Hurricane


Put Up Or Shut Up

My Love Is Like A Tire Iron

Spontaneous Combustion


Neću da ispadnem životinja

Lutka sa naslovne strane


Crime Of The Century



N.S.U.

Sweet Wine

Saturday, March 1, 2014

Electric Sound For Dancing


Kupio buraz jednom gomilu ploča za sitne pare. Gomila je bila baš to - gomila. Uglavnom neki bezvezni naslovi, nisu za slušat ni držat u kolekciji.
No, među njima se potkrala ova ploča. Naizgled, baš je pripadala toj gomili, jer je po omotu mogla sadržavati jedino neki disco uradak a la Boney M ili Abba.
Ali zvuk koji je s nje dolazio je bio sve samo ne nalik bilo čemu laganom. Super-ultra-hiper-mega teški zvuk, ničemu nalik što sam do tad čuo. Naravno, bio sam ubijeđen da je posrijedi pogrešan omot ili neka slična greška. Ni naslovi nisu imali baš veze s tekstovima koje sam čuo. Jedino što me nerviralo bila je tačnost broja pjesama s obje strane i trajanja svih pjesama.

Puno, puno kasnije, saznat ću da je omot pravi i da se radi o bendu Chaparall Electric Sound Inc., a kasnije su promijenili ime u Hairy Chapter. Inače, prilično rijetka ploča.

Hallucination

Cry'n

Chatter

Monday, February 17, 2014

U vremenu horoskopa


Ovu ploču nisam volio iz dva razloga (kad kažem ploču, ne mislim na muziku na njoj):
1. Omot je bio onaj "djeljivi", ali ne sa uobičajena dva džepa, nego je drugi dio bio "jednakostraničan" (e, jesam ga objasnio...). Uglavnom, ta druga "stranica" omota je bila jako nezgodna za rukovanje, vrlo brzo se ofucala. A to je zadnje što želite da vam se ploči desi.
2. Zadnja pjesma je imala urezan onaj never-ending završetak sa dobošom, i ako biste slučajno ostavili ploču da svira dok niste pored gramofona, doboš bi doboširao i doboširao i doboširao... A igla bi se trošila...

Nažalost, to se u digitalnoj verziji nije moglo dočarati (ili na sreću?):

Gazi opet čizma

Inače, album je odličan:

Da li je dozvoljeno razglednje vašeg vrta

Čedna gradska lica

U vremenu horoskopa

Saturday, February 8, 2014

Thin Ice of the New Day

U davno prošlo vrijeme, u narodu poznatije kao pluskvamperfekat, prije You Tube ere, postojala su (otprilike) tri načina da naučite tekst pjesme: 1. da imate jaaako dobro uho i makar solidno poznavanje jezika; 2. da neki časopis objavi baš pjesmu koju volite ( i imate u kolekciji); 3. da se dizajner omota ploče sjeti da osim fotografija/crteža i sl. uvrsti i tekstove svih pjesama (!). Onda fino preslušavaš pjesmu desetinama puta (neke i stotinama) pažljivo prateći tekst, usavršavajući izgovor, i pokušavajući skontati šta je pjesnik htio reći... Pa se onda nađe neka posebno lijepa sveska (ili rokovnik!), sve se lijepo prepiše, nauči napamet, pa onda pjeva i po sjećanju.

Neke od ploča koje su pomogle mom učenju engleskog (od kojeg inače živim zadnjih 20 godina) i pjesme koje sam najradije pjevao (naravno da i danas pamtim cijele tekstove):













Mother

Hey You

The Trial













Pigs On the Wing

Dogs













Powderfinger

Thrasher













Skating Away on the Thin Ice of the New Day

Bungle In the Jungle













Sensitive Kind

Winning













One With You

Daughter of the Night


Friday, January 31, 2014

Hocus Pocus

Da li je moguće listu najdražih gitarista svesti na deset? Najdražih, ne najboljih.
Da pokušamo (nasumičnim redoslijedom).

Rory Gallagher












Walk On Hot Coals

David Gilmour











Echoes


Andy Latimer













Lunar Sea

Andy Powell & Ted Turner









The King Will Come

Andy Powell & Laurie Wisefield









F.U.B.B.

Eric Bell













Little Girl In Bloom


Jan Akkerman










Hocus Pocus


Martin Barre













We Used To Know


Peter Green













Slabo Day


Thursday, January 30, 2014

Novi akordi

Rijetko se šta može uporediti sa osjećajem kad potpuno neočekivano naletiš na pjesmu svog omiljenog benda za koju nisi imao pojma da postoji, a još pri tome ispadne jedna od najboljih njihovih stvari... Ništa manje divan osjećaj kad naletiš na bend za koji nikad ranije nisi čuo...
U zadnjih desetak godina (od pojave "normalnog" interneta kod nas), naletjelo se tako na nekoliko fantastičnih uradaka, za koje se eto iz nekog razloga ranije nije znalo.


















Spali svoja sećanja

I mi i nas dvoje

Sviđaš mi se

Život moj

Nie četvoricata

Etida br 3

Labirint

301

Još jedan broj

Sunčani dan

Bilo i pominalo

Našem putu nema kraja

Odlazak

Čovek i pčela

Vodopad

Živjeti iznad tebe barem dan

Brez besed

American Dream

America je jedan od nekoliko bendova koji su na prvo slušanje zvučali tako dobro i obećavali toliko puno, a na kraju se pretvorili u jedno veliko razočarenje.
Početkom devedesetih na nekoj lokalnoj televiziji prikazano je par klipova za njihovog živog nastupa u njemačkom Musikladenu. Tih par (probranih) pjesama je zvučalo sjajno, tipovi su djelovali vrlo moćno smjenjujući se na mikrofonima i instrumentima. Očigledno su podsjećali na Crosby, Stills, Nash & Young, i to onu njihovu najbolju (električnu) stranu. Čak se tu i tamo nazirao i Wishbone Ash. Ipak, ushićenje zbog kupovine njihove kompletne kolekcije u mp3 vrlo brzo se razvodnilo i pretvorilo u veliko razočarenje. 99% pjesama na svim albumima je u stilu najdosadnije (akustične) strane CSN&Y, Simon & Garfunkela i sličnih američkih narodnjaka.


Ovako je to izgledalo i zvučalo na prvu:


Sandman  (iz nekog razloga ove stvari nema među ostalima sa Musikladen na YT, a odlično se sjećam da je bila; vjerovatno je išla odmah poslije Green Monkey, gdje se ovaj snimak završava)


Da sam imao prilku pogledati cijeli snimak, možda bih stekao pravi utisak (mada ovdje zvuče puno "konkretnije" vjerovatno zbog velikog broja članova, kojih inače nema na studijskim albumima):


Tuesday, January 21, 2014

Snow Goose

Godina 1990. Kaseta: na A-strani piše Camel, na B-strani piše Renaissance. To je sve što je pisalo. Obje strane su zvučale fantastično, predivno, jedinstveno... Bio je to zapravo moj prvi pravi izlet u vode progressive rocka. Ova B-strana mi je naročito prijala. Kompletno instrumentalna, sa nekako neobjašnjivo lijepom atmosferom tokom cijelog albuma. Kasnije ću saznati da Renaissance nema nijedan instrumentalni album, i da su strane na kaseti pogrešno označene, i da se radi o Camelovom albumu Snow Goose, i da je album Renaissance na A-strani njihov drugi, Illusion, nakon kojeg je došlo do velikih promjena u postavi benda, što je dovelo do velikog zaokreta u stilu, kojeg su kasnije pratili na svim narednim albumima.

Kad bi trebalo izabrati samo jedan album kojeg bi nazvali najljepšim rock albumom, moj izbor bi bez sumnje bio Snow Goose. Album je, inače, napravljen na osnovu romana istog naziva i trebao je sadržavati riječi zasnovane na romanu, ali je zbog neslaganja autora Paula Gallica postao instrumentalan. Ja sam mu lično vrlo zahvalan na tome.















Snow goose, cijeli album

Snow Goose, isječak uživo













Illusion, cijeli album

Mr Pine, uživo

Golden Thread, uživo

Face of Yesterday, uživo

Sunday, January 19, 2014

Singing Songs

Nekoliko glasova koji su mi uvijek bili dragi, i još uvijek su.

Paul Rodgers













Heavy Load

Rod Evans












Lalena

Peter Green













Man Of The World

Ian Anderson













Reasons For Waiting

David Gilmour










Julia Dream

Roger Waters













Nobody Home

Phil Lynott













Spirit Slips Away

Ozzy Ozbourne













Changes

Klaus Hess













Expectation

Peter Panka













Out In The Rain

Inga Rumpf













Singing Songs

Gregg Rollie












Shades Of Time

Bon Scott










Ride On

Ronnie James Dio










Nevermore